16. 5. 2025.
6min read
Studenti traže vanredne parlamentarne izbore
U birački spisak Srbije upisano je nešto više od 6,7 miliona glasača, dok zemlja, prema dostupnim podacima, ima oko 6,9 miliona stanovnika. Svetska banka procenjuje da će Srbija do 2050. godine, najviše zbog emigracije, izgubiti još milion ljudi.
Jedan od najvećih srpskih dijaspora-centara, pored Sjedinjenih Američkih Država, jeste Nemačka. Prema podacima koje je Ambasada Srbije u Berlinu dostavila u intervjuu za DW, u Nemačkoj trenutno živi 242.620 srpskih državljana. Ipak, na izborima 2020. godine u Nemačkoj se za glasanje prijavilo nešto manje od 3.000 ljudi. U Berlinu se prijavilo oko 400, a glasalo svega 250.
Dakle, izlaznost dijaspore na izborima je izuzetno niska. Treba imati u vidu da neki građani glasaju u Srbiji ako se tada tamo zateknu, ali to ne menja suštinu – dijaspora je uglavnom politički pasivna.
Važno je napomenuti da dijaspora može glasati ISKLJUČIVO na parlamentarnim i predsedničkim izborima.
Zašto se biračka mesta u dijaspori retko otvaraju?
Za razliku od glasanja u Srbiji, u inostranstvu važe dodatna pravila – da bi se otvorilo biračko mesto u ambasadi ili konzulatu, potrebno je da se prijavi najmanje 100 birača iz tog konkretnog grada ili regije. U Nemačkoj se izborna mesta otvaraju u ambasadi u Berlinu i konzulatima u Frankfurtu, Minhenu, Štutgartu, Diseldorfu i Hamburgu.
Ako se neko recimo prijavio da glasa u Diseldorfu, ali tamošnje biračko mesto ne bude otvoreno zbog male zainteresovanosti, on bi teoretski mogao da glasa recimo u Frankfurtu.
Kako ti iz dijaspore možeš da pomogneš?
Prijava za glasanje iz inostranstva nije komplikovana, ali zahteva da se preduzmu koraci na vreme. Evo 3 jednostavna koraka kako da obezbediš svoje biračko pravo:
1. korak – Proveri dokumenta
Za prijavu ti trebaju važeća srpska dokumenta – pasoš ili lična karta. Ako ih nemaš ili su istekla, proveri njihov status i obrati se najbližem diplomatsko-konzularnom predstavništvu Srbije u Nemačkoj radi obnove ili izdavanja novih.
2. korak – Prijavi se za glasanje
Nakon što izbori budu zvanično raspisani, ambasada ili konzulat nadležan za tvoju teritoriju će objaviti poziv za prijavu za glasanje iz inostranstva.
Na njihovom sajtu biće dostupan formular koji treba popuniti i poslati na e-mail adresu namenjenu za prijave.
Ne zaboravi: Potrebno je najmanje 100 prijava da bi se otvorilo biračko mesto!
3. korak – Glasaj
Informiši se kada i gde se tvoje biračko mesto otvara i do kada radi. Tačne informacije će biti objavljene na sajtu ambasade.
Možeš da pomogneš i kao kontrolor/ka
Kao i u Srbiji, svaka lista ima pravo na kontrolore i na biračkim mestima u inostranstvu. Ako želiš da daš doprinos fer izborima i očuvanju glasova – prijavi se kao kontrolor nekoj od stranaka ili pokreta koji učestvuju na izborima.
Budi u toku
Na kraju, ispod članka možeš ostaviti svoju email adresu kako bismo ti javili kada počnu prijave, poslali formular, kao i poziv da izađeš na izbore.
Tvoj glas u inostranstvu je važan. Iskoristi ga.