4. 6. 2025.

5 min read

Strateški projekti u inostranstvu: Zabrinutost za životnu sredinu, zajednice zanemarene, nedostatak transparentnosti

Izvor teksta je direktno sa sajta eeb.org i prenosimo ga u celosti na srpskom.

Današnje objavljivanje 13 Strateških projekata van teritorije EU u okviru Zakona o kritičnim sirovinama (CRMA) izazvalo je sve veće zabrinutosti u civilnom društvu u vezi sa pristupom Evropske unije strateškim partnerstvima i rudarskim investicijama van svojih granica. Koalicija za sirovine EU (EURMC) upozorava da ovi projekti nemaju odgovarajuće zaštitne mere, transparentnost ni uključivanje lokalnih zajednica – čime se ozbiljno dovode u pitanje ljudska prava, prava starosedelaca i zaštita životne sredine.

Iako su ciljevi Zelenog dogovora bili u centru pristupa Komisije prema kritičnim sirovinama, militarizacija sada dolazi u prvi plan, ugrožavajući ljudska prava i životnu sredinu, dok sveobuhvatni paketi podrivaju ambicije EU postavljene u Direktivi o korporativnoj održivoj dubinskoj analizi i Uredbi o baterijama.

U drugoj seriji projekata, nekoliko njih se nalazi u zemljama van EU koje imaju slabe sisteme industrijskog upravljanja, što izaziva ozbiljne sumnje u vezi sa načinom sprovođenja strateških partnerstava na terenu. EU mora ostati verna svojim obavezama prema ljudskim pravima, međunarodnom pravu i demokratskom učešću, tako što će obezbediti da ovi projekti ne ponove štetne obrasce eksploatacije resursa.

Zakon EU o kritičnim sirovinama trebalo je da obezbedi stabilne lance snabdevanja sirovinama. Međutim, pri tome EU mora izbegavati izvoz društvene i ekološke štete. Strateški projekti u inostranstvu ne mogu se sprovoditi bez slobodnog, prethodnog i informisanog pristanka (FPIC) starosedelačkih naroda, čije teritorije često trpe nesrazmerne posledice.

„Sa 54% minerala neophodnih za energetsku tranziciju koji se nalaze na ili u blizini teritorija starosedelaca, EU mora obezbediti puno poštovanje prava starosedelaca na samoopredeljenje i FPIC – kako unutar, tako i van svojih granica.“
— Jblin Roman Eskobar, savetnica za politike, Koalicija SIRGE

Civilno društvo je takođe uznemireno zbog kontinuiranog neuspeha Komisije da pruži informacije o tome kako su projekti izabrani, koja su kriterijuma korišćena i kako će se pratiti i ocenjivati – što otvara pitanja o usklađenosti EU sa Arhuskom konvencijom i sopstvenim obavezama u pogledu dubinske analize.

„Lista Strateških projekata uključuje strane rudarske poduhvate u zemljama sa slabim ekološkim nadzorom. Bez jasnih kriterijuma, zaštitnih mera i javnog objavljivanja informacija, ovi projekti rizikuju ponavljanje kolonijalnih obrazaca eksploatacije resursa.“
— Robin Roels, koordinator Koalicije za sirovine EU

Uključivanje projekta litijuma „Jadar“ u Srbiji, koji vodi Rio Tinto, kao Strateškog projekta izaziva ozbiljnu zabrinutost. Projekat je naišao na široko protivljenje lokalnih zajednica, branitelja životne sredine i srpskog civilnog društva, koje se 2021. uspešno mobilisalo protiv njega zbog ekoloških rizika, nedostatka transparentnosti i kršenja demokratskih procedura. Njegovo ponovno pojavljivanje na listi Strateških projekata EU, uprkos nerešenim pravnim, ekološkim i društvenim pitanjima, ukazuje na zabrinjavajuće ignorisanje javnog protivljenja i pravne procedure. Ovakav potez rizikuje ponovno izazivanje tenzija na terenu i protivreči vrednostima EU kada je u pitanju participativno upravljanje i poštovanje lokalne demokratije i učešća u odlučivanju.

„EU je upravo dolila ulje na vatru. Stala je iza autoritarnog režima i korporacije protiv koje se sada bori 63% stanovništva, u trenutku kada je cela zemlja pod blokadom i nasiljem. EU će zbog toga izgubiti podršku u Srbiji i regionu, i verovatno izazvati dodatne društvene nemire. Činjenica da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio odluku Odbora više od nedelju dana pre nego što je ona postala javna takođe postavlja pitanja o legitimitetu te odluke.“
— Aleksandar Matković, naučni saradnik, Institut ekonomskih nauka

Nedavna prijateljska poseta predsednika Vučića Moskvi dodatno postavlja pitanja. EU mora hitno preispitati svoj pristup. Organizacije civilnog društva pozivaju na potpunu transparentnost, inkluzivno upravljanje i obavezujuće zaštitne mere koje u središte spoljne strategije EU za sirovine stavljaju prava zajednica, pravdu i održivu potrošnju resursa.

KRAJ.

Za dodatne informacije, molimo kontaktirajte:
Robin Roels 
EU Raw Materials Coalition Coordinator
robin.roels@eeb.org

Andreas Budiman
Communications Officer
andreas.budiman@eeb.org

BUDI U TOKU!

Ostavljanjem email adrese potvrđuješ da si pročitao/la Privacy Policy i da se slažeš da koristimo tvoju email adresu kako bismo te obavestili o narednim protestima, diskusijama, akcijama u tvom gradu.

BUDI U TOKU!

Ostavljanjem email adrese potvrđuješ da si pročitao/la Privacy Policy i da se slažeš da koristimo tvoju email adresu kako bismo te obavestili o narednim protestima, diskusijama, akcijama u tvom gradu.

BUDI U TOKU!

Ostavljanjem email adrese potvrđuješ da si pročitao/la Privacy Policy i da se slažeš da koristimo tvoju email adresu kako bismo te obavestili o narednim protestima, diskusijama, akcijama u tvom gradu.